Registr oznámení – střet zájmů
Informace a pokyny pro žadatele
Zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů ukládá veřejným funkcionářům povinnost podávat příslušnému evidenčnímu orgánu formou čestného prohlášení oznámení o jiných vykonávaných činnostech, oznámení o majetku a oznámení o příjmech, darech a závazcích, která jsou evidenčním orgánem vedena v registru oznámení.
Registr oznámení:
V gesci Ministerstva spravedlnosti byl zřízen registr oznámení jako informační systém veřejné správy, jehož správcem je Ministerstvo spravedlnosti.
Centrální registr oznámení slouží jako evidence oznámení a evidence veřejných funkcionářů s povinností podávat oznámení. V registru jsou dále evidovány žádosti o nahlížení do oznámení.
Kdo může nahlížet do Centrálního registru oznámení?
Každý má právo bezplatně nahlížet prostřednictvím veřejné datové sítě a v rozsahu stanoveném zákonem do registru oznámení. Oznámení veřejných funkcionářů jsou veřejnosti přístupná pouze na základě žádosti.
Oznámení veřejných funkcionářů z řad soudců, státních zástupců, příslušníků Policie České republiky a příslušníků Generální inspekce bezpečnostních sborů veřejně přístupná nejsou a nahlížet na ně nelze. Údaje obsažené v oznámeních těchto veřejných funkcionářů se veřejnosti neposkytují ani podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů.
Žádost lze podat:
Na oznámení veřejných funkcionářů uvedených v § 2 odst. 2 zákona o střetu zájmů může veřejnost nahlížet až po předchozí žádosti adresované Ministerstvu spravedlnosti:
- prostřednictvím provozovatele poštovních služeb
- elektronicky prostřednictvím elektronické adresy podatelny správce registru oznámení
- elektronicky prostřednictvím datové schránky.
Poučení pro žadatele:
Je zakázáno sdělit třetí osobě uživatelské jméno a přístupové heslo k nahlížení do registru v elektronické podobě. Veškeré údaje vedené v registru mohou být použity a dále zpracovávány, pouze za účelem zjištění případného střetu zájmů při výkonu funkce veřejného funkcionáře. Používání nebo další zpracování údajů vedených v registru k jinému účelu je zakázáno.
Přestupku se dopustí ten kdo:
- používá nebo dále zpracovává údaje vedené v registru k jinému účelu než ke zjištění případného střetu zájmů při výkonu funkce veřejného funkcionáře
- poruší povinnost mlčenlivosti o skutečnostech, o nichž se dozvěděl z údajů o evidovaných v registru, nebo o osobách, které evidenčnímu orgánu sdělili skutečnosti nasvědčující nepravdivosti nebo neúplnosti oznámení evidovaných v registru
- uvede zjevně nepravdivé údaje do návrhu na zahájení řízení
- neoprávněně sdělí třetí osobě uživatelské jméno a přístupové heslo k nahlížení do registru v elektronické podobě.
Za uvedené přestupky lze uložit pokutu do výše 50 000 Kč.